Veiksmīga mācīšanās eksāmeniem

Veiksmīga mācīšanās eksāmeniem

Vai kādreiz ir sagadījies, ka esi ieplānojis nedēļas nogalē atpūsties, bet skolotājs pēkšņi uzdod uz nākamo nedēļu lielu pārbaudes darbu? Lai arī kā mums nepatiktu pārbaudes darbi, tomēr neviens neesam no tā izbēguši. Tā ir neatņemama katras skolas un katras mācību programmas sastāvdaļa. Bet ikviens no mums var uzlabot savu mācīšanās tehniku, lai izvairītos no šādiem negaidītiem pārbaudes darbiem.

Iegādājies papildus piezīmju kladi katram mācību priekšmetam. Tad, kad klasē pabeidzat nodaļu, uzreiz vari pierakstīt galvenās piezīmes un kopsavilkumu. Pieraksti visus svarīgākos punktus, ko esi ieguvis pēc katras nodarbības. Vienmēr piefiksē skolotāja vārdus: “Svarīgākais, ko jums vajadzētu atcerēties..” un šāda rakstura teikumus. Tie vienmēr būs iesaistīti kontroldarbā. Tā tev izdosies paturēt prātā tos faktus, kurus skolotājs ir īpaši uzsvēris. Brīvdienās apskati savus pierakstītos punktus un mācies kopā ar klasesbiedriem, veicot dažādus viktorīnas uzdevumus.

Nekad pierakstos neveic garas esejas par tēmu. Tā tu izplūsti informācijā un apjūc, kas īsti bija galvenais, ko vēlējies pateikt. Veidojot pierakstus, izmanto punktu sistēmu, un centies pēc iespējas uzsvērt tikai svarīgāko.

Tu vari ierunāt savas piezīmes kā balss ierakstu. Vislabāk ierunāt mobilajā telefonā, jo vēlāk būs vieglāk to atskaņot. Klausies savas piezīmes ikreiz, kad tev ir brīvs brīdis. Tu to vari darīt, kad gatavo ēst, skrienot ik rīta krosu vai citās nodarbēs, kuru laikā tu nevari lasīt grāmatu. Šāds mācīšanās stils ir labs, ja tev ir izteikta dzirdes atmiņa. Liec uzsvaru uz īpašiem vārdiem, ko obligāti vajadzētu atcerēties. Ja dzirdēsi piecas reizes, kā tiek uzsvērts viens un tas pats vārds, tu noteikti to atcerēsies. Maini balss intonācijas. Papildus tam, tu vēl būsi izlasījis visu vielu, kad ierunāsi balss ziņu. Klausies šos ierakstus, kad ej gulēt. Pētnieki ir atklājuši, ka klausoties kādu skaņu miegā, uzlabo atmiņu.

Izveido grafiskas ilustrācijas, ja mācību vielā var to pielietot. Veido uz lapas dažādas tabulas, atšķiro svarīgāko vielu, kuru noteikti jāatceras. Necenties tabulās ierakstīt visu, kā tikai nepieciešamo. Ja labi darbojies ar datoru, izveido prezentāciju PowerPointā. Šādi tu trenē savu redzes atmiņu, un varbūt tieši tas tev palīdzēs atcerēties pašu svarīgāko.

Ja tev priekšā gaidāms pārbaudes darbs ar daudz jaunām definīcijām, vari izveidot dažādas kartītes, kur katrā ir pa vienam skaidrojumam. Uztaisi šādas kartītes un mācies kopā ar klasesbiedriem. Katrs var atbildēt uz vienu kartīti un tā laika gaitā iemācīsities visu. Tas būs tāpat kā spēlēt spēli Alias, kur ir jāizskaidro vārdi. Ja tev jāiemācās jaunie vārdiņi svešvalodā, vai jebkāda cita vārda definīcija, mēģini to sasaistīt ar kādu asociāciju. Izveido savu tehniku, kā iemācīsies jaunus vārdus. Varbūt definīcijas nosaukums atgādina kādu citu vārdu.

Izslēdz visus papildus trokšņus, kas ir tev apkārt. Kad mācies, tev apkārt ir jābūt klusumam, lai nekas papildus nenoslogo tavas smadzenes. Ja tev fonā būs dzirdama mūzika vai televizors, tavas smadzenes var pārslēgties un sākt domāt par citām tēmām. Tu pats gribēsi atpūsties un aiziet paskatīties televizoru, kas nereti mēdz ievilkties. Pēc televizora skatīšanās būs grūti atkal pieslēgties mācībām. Labāk ir cītīgi izmācīties un tad apbalvot sevi ar kādu TV šovu.

Obligāti atceries, pirms eksāmena nemācīties visu pēdējo nakti. Labs pilnvērtīgs miegs ir svarīga mācību sastāvdaļa. Lai tev eksāmena dienā labi strādātu galva, nepieciešams atpūtināt smadzenes ar 6 līdz 8 stundu veselīgu miegu. Paliec savus mācību pierakstus zem spilvena, un dodies ātrāk gulēt.