Studijas ārzemēs

Studijas ārzemēs

Vai esi kādreiz apsvēris domu par mācīšanos ārzemēs? Daži jaunieši studē ārzemēs tāpēc, ka uz valsti ir pārcēlusies visa ģimene. Taču, studējot augstskolās, reizi mūžā vari izmantot iespēju studēt ārzemēs ar apmaiņas studiju programmu Erasmus. Skolas piedāvā daudzas citas sadarbības skolas, tavā attiecīgajā izvēlētajā programmā. Mācības tiek pielīdzinātas tādām, kādas tās būtu tavā valstī. Parasti apmaiņas studenti ārzemēs mācās vienu semestri. Bet kā pieņemt svarīgo lēmumu, doties studēt uz ārzemēm? Kā sagatavot sevi lielajām pārmaiņām?

Pats svarīgākais solis ir izvēlēties pareizo studiju programmu, kuru vēlēsies apgūt. Izvēlies studijas, kuras vislabāk vēlies apgūt svešvalodā. Tev ir jāizanalizē, kas būs labākais tavai nākotnei un karjerai. Lai izvēlētos labāko apmaiņas studiju programmu, pievērs uzmanību tādām lietām kā:

1. Valsts un pilsēta, uz kuru vēlies doties. Nav noslēpums, ka tie studenti, kas mācās apmaiņas programmās, savu brīvo laiku pavada ne tikai mācoties, bet arī apbraukājot skaistākās valsts vietas. Viņiem tiek izrādīti daudzi apskates objekti. Izvēlies vietu, uz kurieni nekad neesi devies, bet ļoti sapņo to darīt.

2. Valoda, kādā notiks mācīšanās. Saprotams, ka nevienā valstī mācības nenotiks latviešu valodā, tāpēc pievērs uzmanību, kādā valodā būs jāstudē. Varbūt tev kāda valoda ir spēcīgāka par citu, tāpēc izdarīsi izvēli balstoties uz šo faktu. Ir valstis, kur mācības notiek valsts valodā, bet dažas ievieš starptautisko angļu valodu kā studiju valodu. Dzīvojot svešā valstī tev vajadzēs, un, visticamāk arī pats vēlēsies apgūt, valsts valodu, taču ja būs uzreiz “jālec” iekšā jaunā valodā ar pirmo mācību priekšmetu, tas būs ļoti grūti.

3. Daži mācību priekšmeti ir vairāk pielīdzināmi mūsu priekšmetiem. Jo atceries, ka arī ārzemēs tu tiksi vērtēts, un tas uzrādīsies pie tava gala sekmju izraksta. Ja izvēlēsies studiju programmu, kurā salīdzinoši maz ir tādi priekšmeti, kurus var pielīdzināt savas skolas priekšmetiem, tad tev būs papildus vairāk jāmācās. Pievērs uzmanību kredītpunktiem, cik tiek pielāgoti mācību priekšmetam, jo katru semestri ir jāsavāc noteikts skaits ar tiem.

Iegūsti informāciju par valsts kultūru, tradicionāliem ēdieniem, varbūt tur dominē kāda konkrēta reliģija. Neaizbrauc uz valsti, pilnīgi par to neko nezinot. Varbūt tev kāds draugs vai paziņa dzīvo šajā valstī, uzzini svarīgāko informāciju no viņa. Sagatavo informāciju par pilsētu, uz kuru grasies doties. Sākumam izpēti un izdrukā dažas kartes, lai neapmaldies jaunā vietā. Painteresējies, kādi laikapstākļi valda, lai neaizbrauc ar ziemas apģērbu uz vietu, kur valda tveice.

Vislabākais veids, kā iemācīties svešu valodu, ir darīt to praktiski. Arī tad, ja tavas mācības notiek angļu valodā un tu to pārzini labā līmenī, centies iemācīties valsts oficiālo valodu. Tā tu parādīsi arī saviem jaunajiem ārzemju draugiem, ka cieni viņus un viņu valodu.

Izbaudi visu studiju laiku kā vienu lielu piedzīvojumu. Iepazīsties ar daudz jauniem cilvēkiem, iegūsti labus draugus, ar kuriem sazināties arī turpmāk. Studiju laikā ne tikai apmeklē lekcijas un cītīgi mācies, bet arī esi komunikabls un iesaisties visos pasākumos. Apzinies, ka daudzi pasākumi būs veltīti tieši ārzemju studentiem, lai tos vairāk integrētu visā mācību procesā. Iepazīsti valsts kultūru, jo katrā kultūrā ir kas noderīgs, ko vari pārņemt savā ikdienā – vai tā ir interesanta ēdiena recepte, vai vienkārši pareizāka dzīves uztveršana, nekā esi to darījis iepriekš.

Svešā valstī vienmēr atceries par savu drošību! Nedari muļķīgas lietas, ja tu nepārzini valsts likumus. Tas, ka esi ārzemnieks, tevi neatbrīvo no sodiem. Vienmēr turi sev klāt adresi un telefona numurus, kas var tev palīdzēt.