Kas raksturīgs privātskolām?

Kas raksturīgs privātskolām?

Kā zināms, Latvijā pamatizglītība un vispārējā vidējā izglītība valsts un pašvaldību skolās visiem pieejama bez maksas, tomēr ir cilvēki, kas par šiem izglītības līmeņiem ir gatavi maksāt ļoti lielu naudu un sūtīt savus bērnus privātskolās. Tiek uzskatīts, ka privātskolās izglītības līmenis ir daudz augstāks un tajās mācoties, bērns apgūs daudz vairāk. Vai tā tiešām ir un ar kādām metodēm tad var panākt labāku skolēnu izglītošanu creditos en linea?

Mācības privātskolās patiešām visai krasi atšķiras no mācībām valsts un pašvaldību izglītības iestādēs. Pirmkārt, privātskolas ir iespējams ieviest dažādas jaunas, oriģinālas mācību metodes, ko birokrātijas un likumu dēļ nevar ieviest pārējās izglītības iestādēs. Tā kā valsts un pašvaldību iestādes pilnībā sponsorē šīs institūcijas, tās arī diktē noteikumus. Tiek izveidotas mācību programmas un noteiktas mācību metodes. Pedagogiem ir ļoti ierobežotas iespējas ieviest oriģinālas mācību metodes, kas attīsta radošumu, jo tā var nākties novirzīties no mācību programmas. Privātskolās, pedagogi nereti izmanto jaunākās mācību metodes, kuru efektivitāte pierādīta jaunos, inovatīvos pētījumos. Tas nozīmē, ka privātskolas var dzīvot līdzi laikam un piedāvāt saviem audzēkņiem ko jaunu, aizraujošu un reizē izglītojošu. Piemēram, daudzas privātskolas piekopj “mācīties darot” principus un metodes, kas daudz vieglāk ļauj sasaistīt teoriju ar dzīvi un izprast tiešām noderīgas lietas, nevis tikai iekalt no galvas teoriju. Tas gan nenozīmē, ka privātskolām nav jāiekļaujas nekādos standartos. Pamata mācību programmai tāpat jāseko, jo centralizētie eksāmeni visiem ir vienādi.

Arī privātajām izglītības iestādēm ir pienākums īstenot izglītības standartā ietvertās prasības. Tas nozīmē, ka visiem ir jākārto vienādi valsts noteiktie pārbaudes darbi, kā arī jānodrošina noteiktais mācību stundu skaits noteiktajos obligātajos mācību priekšmetos. Arī stundu plāni tomēr ir standartizēti. Izņēmums ir pamatskolas, kas piedāvā noteiktu virzienu mācību programmas, taču tas attiecas arī uz pašvaldības izglītības iestādēm.

Vēl privātajām skolām ir raksturīgi tas, ka tās ir nelielas. Privātskolu klasēs parasti ir vien līdz desmit skolēniem. Tas nodrošina individuālu pieeju ikvienam. Pedagogam tik mazās klasēs ir iespējams pieiet pie ikviena skolēna un sniegt individuālas konsultācijas, ja kaut kas nav saprotams. Tāpat arī pašu pedagogu skaits ir neliels, kas var nodrošināt sadarbību. Valts un pašvaldību izglītības iestādēs nereti mācību vielas tēmas pārklājas vai, tieši pretēji, kaut kas tiek izlaists, jo pedagogi uzskata, ka konkrēto tematu jāmāca citā priekšmetā. Privātskolās pedagogi sadarbojas un veido vienotu mācību programmu. Katrs priekšmets viens otru papildina, taču tie būtiski nepārklājas creditos sin aval.

Kā zināms, par privātskolām skolēnu vecāki maksā paši. Privātskolu cenas ir ļoti dažādas. Tās svārstās no dažiem desmitiem līdz pat vairākiem simtiem eiro mēnesī. Bieži vien šī iemesla dēļ rodas jautājums – vai tas ir tā vērts. Vai tiešām pamatskolas var nodrošināt daudz augstāku izglītības līmeni? Viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu nav. Ja runājam par centralizēto eksāmenu un olimpiāžu rezultātiem, tad privātskolas nebūt nav topu augšgalā, taču tas vēl nenozīmē, ka privātskolu pieeja nav pārāka. Daudzi izcilnieki mācās pašvaldību un valsts skolās, jo privātskolas nevar atļauties. Tāpat ka bagāto vecāku bērni, kas var atļauties mācīties privātskolās ne vienmēr ir īpaši apdāvināti. Lielākā daļa ir vidusmēra skolēni, tāpēc rezultāti arī ne vienmēr ir izcili. Tomēr to, ka privātskolas var nodrošināt individuālāku pieeju gan varam apgalvot diezgan droši.

Padlies apr rakstu – rapidos24.mx!

Studijas ārzemēs

Studijas ārzemēs

Vai esi kādreiz apsvēris domu par mācīšanos ārzemēs? Daži jaunieši studē ārzemēs tāpēc, ka uz valsti ir pārcēlusies visa ģimene. Taču, studējot augstskolās, reizi mūžā vari izmantot iespēju studēt ārzemēs ar apmaiņas studiju programmu Erasmus. Skolas piedāvā daudzas citas sadarbības skolas, tavā attiecīgajā izvēlētajā programmā. Mācības tiek pielīdzinātas tādām, kādas tās būtu tavā valstī. Parasti apmaiņas studenti ārzemēs mācās vienu semestri. Bet kā pieņemt svarīgo lēmumu, doties studēt uz ārzemēm? Kā sagatavot sevi lielajām pārmaiņām?

Pats svarīgākais solis ir izvēlēties pareizo studiju programmu, kuru vēlēsies apgūt. Izvēlies studijas, kuras vislabāk vēlies apgūt svešvalodā. Tev ir jāizanalizē, kas būs labākais tavai nākotnei un karjerai. Lai izvēlētos labāko apmaiņas studiju programmu, pievērs uzmanību tādām lietām kā:

1. Valsts un pilsēta, uz kuru vēlies doties. Nav noslēpums, ka tie studenti, kas mācās apmaiņas programmās, savu brīvo laiku pavada ne tikai mācoties, bet arī apbraukājot skaistākās valsts vietas. Viņiem tiek izrādīti daudzi apskates objekti. Izvēlies vietu, uz kurieni nekad neesi devies, bet ļoti sapņo to darīt.

2. Valoda, kādā notiks mācīšanās. Saprotams, ka nevienā valstī mācības nenotiks latviešu valodā, tāpēc pievērs uzmanību, kādā valodā būs jāstudē. Varbūt tev kāda valoda ir spēcīgāka par citu, tāpēc izdarīsi izvēli balstoties uz šo faktu. Ir valstis, kur mācības notiek valsts valodā, bet dažas ievieš starptautisko angļu valodu kā studiju valodu. Dzīvojot svešā valstī tev vajadzēs, un, visticamāk arī pats vēlēsies apgūt, valsts valodu, taču ja būs uzreiz “jālec” iekšā jaunā valodā ar pirmo mācību priekšmetu, tas būs ļoti grūti.

3. Daži mācību priekšmeti ir vairāk pielīdzināmi mūsu priekšmetiem. Jo atceries, ka arī ārzemēs tu tiksi vērtēts, un tas uzrādīsies pie tava gala sekmju izraksta. Ja izvēlēsies studiju programmu, kurā salīdzinoši maz ir tādi priekšmeti, kurus var pielīdzināt savas skolas priekšmetiem, tad tev būs papildus vairāk jāmācās. Pievērs uzmanību kredītpunktiem, cik tiek pielāgoti mācību priekšmetam, jo katru semestri ir jāsavāc noteikts skaits ar tiem.

Iegūsti informāciju par valsts kultūru, tradicionāliem ēdieniem, varbūt tur dominē kāda konkrēta reliģija. Neaizbrauc uz valsti, pilnīgi par to neko nezinot. Varbūt tev kāds draugs vai paziņa dzīvo šajā valstī, uzzini svarīgāko informāciju no viņa. Sagatavo informāciju par pilsētu, uz kuru grasies doties. Sākumam izpēti un izdrukā dažas kartes, lai neapmaldies jaunā vietā. Painteresējies, kādi laikapstākļi valda, lai neaizbrauc ar ziemas apģērbu uz vietu, kur valda tveice.

Vislabākais veids, kā iemācīties svešu valodu, ir darīt to praktiski. Arī tad, ja tavas mācības notiek angļu valodā un tu to pārzini labā līmenī, centies iemācīties valsts oficiālo valodu. Tā tu parādīsi arī saviem jaunajiem ārzemju draugiem, ka cieni viņus un viņu valodu.

Izbaudi visu studiju laiku kā vienu lielu piedzīvojumu. Iepazīsties ar daudz jauniem cilvēkiem, iegūsti labus draugus, ar kuriem sazināties arī turpmāk. Studiju laikā ne tikai apmeklē lekcijas un cītīgi mācies, bet arī esi komunikabls un iesaisties visos pasākumos. Apzinies, ka daudzi pasākumi būs veltīti tieši ārzemju studentiem, lai tos vairāk integrētu visā mācību procesā. Iepazīsti valsts kultūru, jo katrā kultūrā ir kas noderīgs, ko vari pārņemt savā ikdienā – vai tā ir interesanta ēdiena recepte, vai vienkārši pareizāka dzīves uztveršana, nekā esi to darījis iepriekš.

Svešā valstī vienmēr atceries par savu drošību! Nedari muļķīgas lietas, ja tu nepārzini valsts likumus. Tas, ka esi ārzemnieks, tevi neatbrīvo no sodiem. Vienmēr turi sev klāt adresi un telefona numurus, kas var tev palīdzēt.

Kā atrast labu skolu un iegūt izglītību?

Kā atrast labu skolu un iegūt izglītību?

Jaunieši nonāk situācijā, kad jāizvēlas, ko darīt ar savu dzīvi – kādu izglītību vēlas iegūt un kā to pielietot darba tirgū. Nenoliedzami, izglītība ir ļoti svarīga katra cilvēka dzīvē. Cilvēks, kurš ir ieguvis augstāko izglītības grādu tiek arī vērtēts augstāk darba meklēšanas pasaulē. Taču kādi ir pareizi punkti, pēc kā jāvadās, izvēloties pareizo izglītību? Vari studēt visu mūžu, galvenais ir, lai tev tas patiktu un aizrautu.

1. Izpēti, kas tiek piedāvāts skolu studiju programmās. Katram cilvēkam ir kāda lieta, kas padodas vairāk kā cita. Ir jāsaprot, kas tieši būs vēlamā darba vieta un novirze, kuras dēļ priecīgs varētu celties katru dienu un doties uz darbu. Studijas bieži vien ir grūtākas kā pats darbs, jo, mācību procesā tiek apgūts pilnīgi viss par un ap profesiju. Strādājot profesijā, ir jāzina lietas, kas attiecas tikai uz noteikto amatu. Tātad, pirmais, kas jādara, ir jāņem priekšā skolu izsniegtie bukleti vai mājas lapās atrodamā informācija un jāizpēta piedāvājums. Katrai studiju programmai ir apraksts, kursa tēmas, kādas būs jāapgūst visu gadu laikā. Pievērs uzmanību, cik ilgs laika posms dzīvē būs jāvelta studijām, līdz kļūsi par speciālistu. Piemēram, zobu ārsta studijas ilgs daudz vairāk gadus kā grāmatvedim.

2. Dodies uz atvērto durvju dienām. Katra skola ir ieinteresēta, lai tieši viņā studē pēc iespējas vairāk gudri jaunieši. Tās veido atvērto durvju dienas, kur interesentiem tiek piedāvāts apskatīt skolas telpas un iepazīšanās ar mācību procesu. Katrai jauniešu grupai noteiktās programmās ir iedalīts vecāko kursu students, kas ir atbildīgais par visu informāciju, kas tiek sniegta jauniešiem. Viņam var uzdot visus interesējušos jautājumus par skolu, studijām, ārpusskolas sniegtajām aktivitātēm.

3. Izskati darba sludinājumus, jo tieši tie ir svarīgākie, kas noteiks tavu turpmāko karjeru. Pirms dodies studēt, tev ir jāsaprot, vai šī profesija ir pieprasīta, un vai būs viegli atrast darbu. Daudzas studiju programmas, sadarbojoties ar uzņēmumiem, veido studentu prakses. Svarīgi ir uzzināt, vai skola, kurā tu dosies, piedāvā šādas prakses vietas. Studiju laikā gūstot iemaņas praktiski darba vietā, tu saproti, vai darbs būs tas, ko tu vēlies darīt katru dienu. Var gadīties, ka studējot un apgūstot personīgāk kādu profesiju, tu pārdomā savu izvēli, bet tas ir tikai uz labu – jo tu ātrāk saproti, ka izvēlētā profesija tev nepatīk, jo ātrāk vari sākt visu no gala ar jaunas izglītības izvēli.

4. Svarīgi ir ne tikai kādu studiju programmu tu izvēlies, bet arī kādu skolu esi izlēmis absolvēt. Valsts lielākās universitātes sadarbojas ar daudz vairāk uzņēmumiem, darbojas dažādos valsts un starptautiska mēroga konkursos un organizācijās, sadarbojas ar daudzām ārzemju skolām, kur vari doties Erasmus apmaiņas studijās. Paskaties skolu reitingus, kura tiek atzīmēta kā labākā valsts skola, un pēc iespējas tiecies uz augstākajiem mērķiem.

5. Nav noslēpums, ka laba izglītība prasa lielas izmaksas. Ja neesi vidusskolā pietiekoši domājis par turpmāko dzīvi un atzīmes neliecina, ka iekļūsi budžeta grupā, ir jāapsver varianti, kur būs izdevīgāk mācīties. Daudzas universitātes piekopj budžeta rotāciju pusgadā vai ik pa gadam. Tas uzstāda mērķi labāk mācīties, lai nebūtu par studijām jāmaksā. Ir universitātes, kur piedāvā tikai maksas mācības, tāpēc, ja nevēlies aizņemties studiju kredītus, vai visu vasaru cītīgi strādāt, lai visu sapelnīto naudu atdotu skolai – pieņem gudru lēmumu mācīties skolā, kur ir daudz budžeta grupas un mazāka studiju maksa.

Ko mēs iegūstam, studējot augstskolā?

Ko mēs iegūstam, studējot augstskolā?

Studijas universitātē un iegūtais grāds paver plašas iespēju durvis tavā nākotnē. Jau izvēloties studiju programmu, tu saproti, kādu darbu vēlies strādāt. Darba devēja acīs tu iegūsi lielu plusiņu, ja būsi ieguvis augstāko grādu, jo tas nozīmē ne tikai studijas augsta reitinga skolā, bet arī prasmes sakārtot savu laika grafiku, lieliskas uzstāšanās spējas, prasmes rīkoties problēmsituācijās un citas zināšanas. Augstskola ir lieliska vieta, kur gūt pieredzi, kas būs noderīga visam mūžam.

Zināšanas profesionālajā jomā
Gudrība ir lielākais mērķis, ko vēlamies sasniegt, dodoties uz skolu. Augstskolā jaunieši dodas ar mērķi, apgūt kādu profesiju padziļināti, iegūt veiksmīgas prakses vietas, kas vēlāk vainagojas ar labas darba vietas iegūšanu. Studiju laikā, tu iemācies visu teoriju un praktiski rīkoties savā vēlamajā jomā. Nav izslēgts, ka pirmajā studiju gadā jau būsi pārdomājis savu izvēli, jo mācoties esi sapratis, ka tas nav tas, ko gribi darīt dzīvē. Arī tā ir liela gudrība, jo labāk ir pēc iespējas ātrāk saprast un pārdomāt savu izvēli. Ja cieši turies pie savas izvēlētās profesijas, tad mācības neliksies vis grūtas, bet gan interesantas un aizraujošas.

Komandu darbs
Darbā un jebkurā citā situācijā svarīgs ir komandas darbs un tava prasme lieliski sastrādāties ar kolēģiem. Studiju laikā jāveic daudz projektu darbi vai citādi uzdevumi, kas palīdz vieglāk integrēties jaunā sabiedrībā. Jo dažreiz tu tiec salikts grupā ar pavisam citādāk domājošiem cilvēkiem, un ir jāmācās tikt ārā no šādas situācijas un rast kopsaucējus. Ir jāmācās pieņemt citu cilvēku lēmumus, ne tikai dzīvot ar saviem pieņēmumiem. Šādas vērtīgas prasmes palīdz darbā strādājot ar kolēģiem, priekšnieku vai darbiniekiem, ja pats esi izveidojies savu biznesu. Tāpat arī ģimenes dzīvē ir svarīgi, lai darbojaties un domājat kā viena komanda. Katru problēmu ir jāmēģina atrisināt pēc iespējas visiem labvēlīgos ceļos.

Uzstāšanās māksla
Kuram gan nav zināma situācija, kad pirmo reizi jāiet publikas priekšā un jāprezentē kāds darbs. Augstskolas ļoti daudz piekopj šādu uzstāšanās praksi, liekot studentiem uzstāties publikas priekšā, aizstāvēt savus darbus un projektus. Tas gūst lieliskas prezentācijas prasmes. Īpaši noderīgas tās parādās pašā svarīgākajā sarunā – tavā darba intervijā. Tev ir jārunā pārliecinoši, skaidru valodu, nekautrējoties izteikt savas domas un atbildēt uz uzdotajiem jautājumiem. Biznesa jomā bieži vien ir nepieciešams uzstāties dažādās sanāksmēs. Tev ir jāpārliecina partneri sadarboties tieši ar tavu uzņēmumu.

Lieliska laika plānošana
Kā lielākā prioritāte augstskolā ir laika plānošana. Bieži vien studenti apvieno mācības ar pusslodzes darbu, lai iegūtu finansiālu neatkarību no vecākiem. Studējot var iemācīties saplānot savu dienas kārtību, kā arī veiksmīgi tikt galā ar mēneša plāniem. Izveidojot darāmo darbu sarakstu konkrētos laikos un dienās, var kontrolēt savu laiku, cik varam pavadīt mācoties, cik atvēlēt sabiedriskajai dzīvei, kas arī nedrīkst būt pamesta novārtā. Studenti iemācās nekavēt termiņus, jo pretējā gadījumā, budžeta vietas zaudēšana var pārāk dārgi izmaksāt. Izveidojot darāmo darbu sarakstu, dienas tiek izmantotas efektīvi, un tici vai nē, visam pietiek laika!

Pielāgošanās spējas
Bieži vien studenti brauc mācīties uz citām pilsētām, prom no dzimtās mājas un pilsētas. Viņi ir spiesti pielāgoties jaunajai dzīvei, dzīvot dienesta viesnīcās vai meklēt kādu dzīvokli. Viņi paliek neatkarīgi no vecākiem, jo pašiem jāgatavo ēst, jākopj māja un jādodas pirkt sadzīvei nepieciešamās lietas. Cilvēki, kuri studē, kļūst patstāvīgi un tādi arī paliek visu atlikušo mūžu.