Kā atrast labu skolu un iegūt izglītību?

Kā atrast labu skolu un iegūt izglītību?

Jaunieši nonāk situācijā, kad jāizvēlas, ko darīt ar savu dzīvi – kādu izglītību vēlas iegūt un kā to pielietot darba tirgū. Nenoliedzami, izglītība ir ļoti svarīga katra cilvēka dzīvē. Cilvēks, kurš ir ieguvis augstāko izglītības grādu tiek arī vērtēts augstāk darba meklēšanas pasaulē. Taču kādi ir pareizi punkti, pēc kā jāvadās, izvēloties pareizo izglītību? Vari studēt visu mūžu, galvenais ir, lai tev tas patiktu un aizrautu.

1. Izpēti, kas tiek piedāvāts skolu studiju programmās. Katram cilvēkam ir kāda lieta, kas padodas vairāk kā cita. Ir jāsaprot, kas tieši būs vēlamā darba vieta un novirze, kuras dēļ priecīgs varētu celties katru dienu un doties uz darbu. Studijas bieži vien ir grūtākas kā pats darbs, jo, mācību procesā tiek apgūts pilnīgi viss par un ap profesiju. Strādājot profesijā, ir jāzina lietas, kas attiecas tikai uz noteikto amatu. Tātad, pirmais, kas jādara, ir jāņem priekšā skolu izsniegtie bukleti vai mājas lapās atrodamā informācija un jāizpēta piedāvājums. Katrai studiju programmai ir apraksts, kursa tēmas, kādas būs jāapgūst visu gadu laikā. Pievērs uzmanību, cik ilgs laika posms dzīvē būs jāvelta studijām, līdz kļūsi par speciālistu. Piemēram, zobu ārsta studijas ilgs daudz vairāk gadus kā grāmatvedim.

2. Dodies uz atvērto durvju dienām. Katra skola ir ieinteresēta, lai tieši viņā studē pēc iespējas vairāk gudri jaunieši. Tās veido atvērto durvju dienas, kur interesentiem tiek piedāvāts apskatīt skolas telpas un iepazīšanās ar mācību procesu. Katrai jauniešu grupai noteiktās programmās ir iedalīts vecāko kursu students, kas ir atbildīgais par visu informāciju, kas tiek sniegta jauniešiem. Viņam var uzdot visus interesējušos jautājumus par skolu, studijām, ārpusskolas sniegtajām aktivitātēm.

3. Izskati darba sludinājumus, jo tieši tie ir svarīgākie, kas noteiks tavu turpmāko karjeru. Pirms dodies studēt, tev ir jāsaprot, vai šī profesija ir pieprasīta, un vai būs viegli atrast darbu. Daudzas studiju programmas, sadarbojoties ar uzņēmumiem, veido studentu prakses. Svarīgi ir uzzināt, vai skola, kurā tu dosies, piedāvā šādas prakses vietas. Studiju laikā gūstot iemaņas praktiski darba vietā, tu saproti, vai darbs būs tas, ko tu vēlies darīt katru dienu. Var gadīties, ka studējot un apgūstot personīgāk kādu profesiju, tu pārdomā savu izvēli, bet tas ir tikai uz labu – jo tu ātrāk saproti, ka izvēlētā profesija tev nepatīk, jo ātrāk vari sākt visu no gala ar jaunas izglītības izvēli.

4. Svarīgi ir ne tikai kādu studiju programmu tu izvēlies, bet arī kādu skolu esi izlēmis absolvēt. Valsts lielākās universitātes sadarbojas ar daudz vairāk uzņēmumiem, darbojas dažādos valsts un starptautiska mēroga konkursos un organizācijās, sadarbojas ar daudzām ārzemju skolām, kur vari doties Erasmus apmaiņas studijās. Paskaties skolu reitingus, kura tiek atzīmēta kā labākā valsts skola, un pēc iespējas tiecies uz augstākajiem mērķiem.

5. Nav noslēpums, ka laba izglītība prasa lielas izmaksas. Ja neesi vidusskolā pietiekoši domājis par turpmāko dzīvi un atzīmes neliecina, ka iekļūsi budžeta grupā, ir jāapsver varianti, kur būs izdevīgāk mācīties. Daudzas universitātes piekopj budžeta rotāciju pusgadā vai ik pa gadam. Tas uzstāda mērķi labāk mācīties, lai nebūtu par studijām jāmaksā. Ir universitātes, kur piedāvā tikai maksas mācības, tāpēc, ja nevēlies aizņemties studiju kredītus, vai visu vasaru cītīgi strādāt, lai visu sapelnīto naudu atdotu skolai – pieņem gudru lēmumu mācīties skolā, kur ir daudz budžeta grupas un mazāka studiju maksa.